Metódy zateplenie fasád

Zateplenie fasád je v dnešnej dobe jedným z dôležitých faktorov, vďaka ktorým môžeme výrazne redukovať výdavky za vykurovanie domácností. V panelových domoch sa navyše vďaka zatepleniu fasády znížia náklady na vykurovanie spoločných priestorov. Nebojte sa preto investovať do zateplenia Vášho domu. Náklady vynaložené na zateplenie fasády sa Vám za krátky čas mnohonásobne vrátia späť. Či už sa rozhodnete zatepliť novostavbu alebo revitalizujete starší panelový dom, vďaka zateplenej fasáde ušetríte nielen finančné prostriedky za vykurovanie, ale vysoko znížite aj riziko vzniku vlhkých múrov.

Zateplenie fasád tepelnoizolačnou omietkou

Táto metóda zateplenie fasád sa radí medzi najmenej účinné, ale patrí k metódam najlacnejším. Na fasádu sa nanesie špeciálna omietka s obsahom perlitu alebo guličkami penového polystyrénu. Nevýhoda je, že nemožno aplikovať dostatočne silnú vrstvu. Celková hrúbka zateplenia je 2-5cm. Táto metóda je vhodná skôr pre opravu existujúcej omietky, výhodou je nehorľavosť.

Zateplenie fasád odvětrávanými zatepľovacími systémami

Táto metóda zateplenie fasád spočíva v oddelení tepelnoizolačnej vrstvy od pôvodnej fasády plášťa budovy. Vznikne tak niekoľkocentimetrová vzduchová kapsa, ktorá umožňuje odvod vlhkosti zo zatepľovacieho systému. Medzeru je však nutné pažiť nehorľavým materiálom. Táto metóda zatepľovania fasád je vhodná predovšetkým pre budovy vo vlhkom prostredí.

Zateplenie fasád transparentnou tepelnou izoláciou

Táto metóda zateplenie fasád sa vykonáva podobným spôsobom, ako metóda zateplenie fasád odvětrávanými zatepľovacími systémami. Tu je však použitý špeciálny materiál, ktorý prepúšťa slnečné lúče len pod uhlom cca 25 stupňov, a umožňuje ohrev zateplenie budovy iba na jar a na jeseň, kedy sa slnko pohybuje nízko. Naopak v lete, keď je slnko vysoko, sa slnečné lúče od plášťa budovy odrazia. Táto metóda je finančne náročnejšia a zatiaľ málo rozšírená.

Zateplenie fasád kontaktnými systémami

Najrozšírenejšie metóda zateplenie fasád vďaka svojej nízkej cene a efektivite. Zateplenie touto metódou garantuje návratnosť investície do 3-5 rokov. Na fasádu sa aplikujú polystyrénové dosky alebo dosky z minerálnej vaty.

Zateplenie fasád pomocou polystyrénových dosiek

Zateplenie fasád pomocou penového polystyrénu je v súčasnej dobe najobľúbenejšou a najvyužívanejšou metódou zateplenie fasád. Táto metóda je vhodná takmer na všetky typy obvodových múrov. Najlepším podkladom pre polystyrénové dosky je betón vďaka svojmu vysokému difúznemu odporu, ale aplikovať ich možno tiež na tehlovej stene. Tu však musíme použiť polystyrénové dosky s vetracími otvormi, ktoré odvádzajú prebytočnú paru. Polystyrénové dosky lepíme pomocou špeciálneho tmelu na obvodové murivo a ukotvia sa plastovými hmoždinkami. Potom nanesieme vyrovnávaciu maltu a sklotextilnú sieťovinu, aby doska na stene dobre držala. Nezabudnite, že zateplenie by malo prebiehať podľa certifikovaných postupov a preto sa radšej vždy obráťte na odbornú stavebnú firmu.

Zateplenie fasád pomocou minerálnej vlny

Minerálna  vlna s kolmými či pozdĺžnymi vláknami je vysoko priedušná a preto sa hodí na všetky typy obvodového muriva. Jej veľkou výhodou je, že je nehorľavá a nekladie na seba žiadne protipožiarne opatrenia. Zateplenie fasád pomocou minerálnej vlny je veľmi podobné ako u polystyrénových dosiek, len namiesto vyrovnávacej malty  sa používa špeciálne lepidlo. Tak ako u polystyrénových dosiek, aj tu prenechajte prácu odborníkom. Pri neodbornej aplikácii hrozí riziko zrútenia zatepľovacej vrstvy.

Už vyše dvadsať rokov sme tu pre Vás a vďaka našim skúsenostiam sme schopní navrhnúť plán rekonštrukcie a zatepliť Váš dom tou najlepšou a najefektívnejšou metódou. Kontaktujte nás.